Vergi Sirküleri 108 : Döviz Cinsinden Sözleşmelerin TL’ye Dönüştürülmesi Sürecine İlişkin Örnek Hesaplamada Bakanlık Değişiklik Yapmıştır

Vergi Sirküleri 108 : Döviz Cinsinden Sözleşmelerin TL’ye Dönüştürülmesi Sürecine İlişkin Örnek Hesaplamada Bakanlık Değişiklik Yapmıştır

VERGİ SİRKÜLERİ

SİRKÜLER TARİHİ : 16.10.2018

SİRKÜLER NO : 2018/108
 

DÖVIZ CINSINDEN SÖZLEŞMELERIN TL’YE DÖNÜŞTÜRÜLMESI SÜRECINE ILIŞKIN ÖRNEK HESAPLAMADA BAKANLIK DEĞIŞIKLIK YAPMIŞTIR  

Hatırlanacağı üzere, döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşmeler hakkındaki Tebliğ düzenlemelerine ilişkin olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı  (Bakanlık) bir basın duyurusu yayınlayarak uygulamaya ilişkin sıkça sorulan sorulara cevaplar vermişti.

Konuya ilişkin duyurumuz 15/10/2018 Tarih ve 2018/107 sayılı Sirkülerimiz ile yapılmıştı.

Bakanlık’ın internet sitesinde yer alan soru-cevaplardaki 1 inci sorunun yanıtında bugün değişiklik yaptığı görülmüştür. Bu değişikliğe göre Bakanlık, TÜFE aylık değişim oranının hesaplanmasında bileşik hesaplama yönteminin uygulanacağını belirtmiş, böylece TÜFE basit toplama yöntemiyle hesaplanması uygulamasını değiştirmiştir.

Bakanlık’ın bu açıklamaları doğrultusunda döviz cinsinden veya dövize endeksli kira sözleşmelerinin taraflarının TL’ye dönüşüm oranı konusunda anlaşamaması halinde, TL’ye geçiş sürecinde, 2/1/2018 tarihinden  sözleşmenin yenilendiği tarihe kadar olan TÜFE aylık değişim oranlarının bileşik hesaplaması kadar  (%19,37)  artırılarak belirlenecektir.  Bakanlık’ın önceki açıklamasında bu oran %17,99 idi.

Sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayınız.

Bakanlık, linkte konuya ilişkin diğer soru-cevaplara da yer vermiştir. Ulaşmak için tıklayınız

Bilgilerinize Sunulur.

Saygılarımızla

GÜRELİ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK

VE BAĞIMSIZ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş