Vergi Sirküleri 38 :E-Faturaya İlişkin Hatırlatma

Vergi Sirküleri 38 :E-Faturaya İlişkin Hatırlatma


Vergi Sirküleri 38 :E-Faturaya İlişkin Hatırlatma

VERGİ SİRKÜLERİ

VERGİ SİRKÜLER TARİHİ : 20.08.2013

VERGİ SİRKÜLER NO : 2013/38

 

E-FATURAYA İLİŞKİN HATIRLATMA

 

421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında;

- Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar (Listeye ulaşmak için tıklayınız ) ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari 25 Milyon TL brüt satış hasılatına (ciro) sahip olanlar ile,

- Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenler (Listeye ulaşmak için tıklayınız ) ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari 10 Milyon TL brüt satış hasılatına (ciro) sahip olanlar,

01.09.2013 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvurmak ve en son 01.01.2014 tarihinde ise e-fatura düzenlemek  ve almak zorundadır.

Söz konusu listelerde yer alan mükelleflerden 2011 takvim yılı içinde mal alışı yapanlar, satın aldıkları malın türüne, fiyatına, miktarına veya herhangi bir özelliğine bakılmaksızın 2011 yılı gelir tablolarındaki brüt satış hasılatı rakamları esas alınarak elektronik fatura uygulamasına dahil olacaklardır.

E-Fatura Uygulaması Yöntemleri

E-Fatura uygulamasına geçecek olan mükellefler aşağıdaki 3 yöntemden birini seçmelidir.

E-Fatura Portalı
Entegrasyon (Bilgi İşlem Sistemlerinin GİB Entegrasyonu)
Özel Entegratör (Servis Sağlayıcı)

E-Fatura uygulamasında yapılan son değişiklikler aşağıda anlatıldığı gibidir :

e-Fatura uygulamasında 01.09.2013 tarihine kadar özel entegratör seçimi yapılıp, kullanıcı hesabı açılarak e-Fatura uygulamasına başlama süreci 31.12.2013 olarak değiştirilmiştir.
Mükellefler, belirlenen yöntemler arası her zaman geçiş yapabileceklerdir.
e-Fatura uygulamasında "Özel Entegratör" yöntemini kullanacak mükelleflerin, kullanıcı hesapları özel entegratör kullanıcı hesabını tanımlayana kadar aktif edilmeyecektir.
e-Fatura uygulamasında "Entegrasyon" yönetimini kullanacak mükellefler, entegrasyon hazırlığı tamamlanana kadar, portal hesapları aktif edilmeyecektir.
e-Fatura uygulamasına başlama zamanını kolaylaştırmak ve süreci kısaltmak adına "Elektronik Başvuru" seçeneği eklenmiştir.

Elektronik başvuru: e-Fatura uygulamasına "Elektronik başvuru" yapmak isteyen mükellefler/temsilcileri, www.efatura.gov.tradresinden ilgili bağlantıdan gerekli belgeleri doldurularak kısa sürede başvuru yapabilecektir.

 

E-Fatura Uygulamasına ilişkin taslak aşağıdaki gibidir:

1(2)

 

Bilgilerinize Sunulmuştur

Saygılarımızla,

 

GÜRELİ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK 
VE BAĞIMSIZ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş.