Vergi Sirküleri 40 : Esnaf Ve Sanatkarlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar Yürürlüğe Konulmuştur

Vergi Sirküleri 40 : Esnaf Ve Sanatkarlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar Yürürlüğe Konulmuştur

VERGİ SİRKÜLERİ

SİRKÜLER TARİHİ : 21.05.2021

SİRKÜLER NO : 2021/40

ESNAF VE SANATKARLAR İLE GERÇEK KİŞİ TACİRLERE KORONAVİRÜS SALGINI NEDENİYLE VERİLECEK HİBE DESTEĞİ HAKKINDA KARAR YÜRÜRLÜĞE KONULMUŞTUR

(3998 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, 21/5/2021 tarih, 31487 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır)

3998 Sayılı Karar ile "Esnaf Ve Sanatkarlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar" yürürlüğe girdi.

Buna göre:

Hibe desteği, Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak ve Bakanlık tarafından hazırlanacak destek programı çerçevesinde doğrudan verilecektir.

Hibe desteği, tek seferde ödenmek üzere faaliyet konuları Bakanlık tarafından belirlenecek iki ayrı grup için 5.000 TL ve 3.000 TL olacaktır.

Hibe desteğinden, 17 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler, esas faaliyet konuları üzerinden faydalanacaktır.

Karar ile, bu Karar kapsamında hibe desteğinden yararlanan esnaf ve sanatkarlar, T. Halk Bankası A.Ş.’nden faiz indirimli kredi kullanmalarına yönelik sınırlamadan müstesna tutulmuştur.

Hibe desteğinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Ticaret Bakanlığı’nca belirlenecektir.

3998 sayılı Karara ulaşmak için tıklayınız.

 

Bilgilerinize Sunulur.,

Saygılarımızla,

GÜRELİ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK

VE BAĞIMSIZ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş.