Merkez Bankası, Yüksek Enflasyonun Gerekçelerini Açıkladı

Merkez Bankası, Yüksek Enflasyonun Gerekçelerini Açıkladı

Merkez Bankası, Ağustos Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu yayınladı. TCMB, gıda, enerji, giyim ve dayanıklı tüketim mallarındaki fiyat artışlarına dikkat çekerek, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğiliminin yükseldiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün açıklanan ağustos enflasyonuna yönelik değerlendirmelerini paylaştı.

TCMB, gıda, enerji, giyim ve dayanıklı tüketim mallarındaki fiyat artışlarına dikkat çekerek, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğiliminin yükseldiğini vurguladı.

Ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,52 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun 0,89 puan yükselerek yüzde 10,68'e çıktığı hatırlatılan açıklamada, söz konusu dönemde gıda yıllık enflasyonun, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumsuz baz etkisinin yanında işlenmiş gıda fiyatlarındaki artış sonucunda yükseldiği belirtildi.

Enerji fiyatlarının petrol ve diğer girdi fiyatlarına bağlı olarak önemli bir artış gösterdiğini bildiren TCMB, yıllık enflasyonun hizmet grubunda yatay seyrederken, temel mal grubunda giyim ve dayanıklı tüketim malları kaynaklı olarak belirgin bir artış kaydettiğini kaydetti.

TCMB, "Bu doğrultuda, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi yükselmiştir" ifadelerine yer verdi.