e-Defter Bilgilendirme Semineri

(Grand Cevahir Hotel)

Baker Tilly Güreli Yeminli Mali Müşavirlik ve Link Bilgisayar ev sahipliğinde bugün (05.12.2014) Grand Cevahir Otel'de "e-Defter" Semineri gerçekleştirildi. Seminer, 2015 Ocak ayı itibariyle, e-Defter uygulamasına geçecek olan mükelleflerin, vergisel ve hukuki anlamda sıkıntıya düşmemeleri ve cezai işlemlere maruz kalmamaları için mükellefleri bilgilendirmek amacıyla yapıldı. e-Defter Semineri'ne 400 firma katıldı. 

Seminerde, Türkiye'deki yaklaşık 2,5 milyon Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefini ilgilendiren elektronik defter (e-Defter) uygulaması hakkında katılımcılar, alanında uzman isimler tarafından detaylı olarak bilgilendirildi. Ayrıca, uygulama kapsamında zorunlu olmayan firmalar da e-Defter uygulaması ile ilgili detaylı bilgi edinmek için seminere katılım gösterdi. 

Açılış konuşmasını Baker Tilly Güreli YMM Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Hüsnü Güreli'nin yaptığı seminere yaklaşık 400 firma katıldı. Av. A. Hüsnü Güreli, seminerde, e-devletin vergi ve ticaret kanunları açısından önemi ve gelişen uygulamalar hakkında bilgilendirme yaptı. Ayrıca elektronik defter uygulamasına yönelik kanunun, vergi mükelleflerine ve Türkiye ekonomisine sağlayacağı avantajlar hakkında görüşlerini paylaştı. 

Link Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hayguyi Antikacıoğlu da, Vergi ve Türk Ticaret Kanunu düzenlemelerinde e-Defter, e-Defter'in mahiyeti, kağıt defter ile e-Defter arasındaki farklar, başvuru süreçleri, isteğe bağlı ve zorunlu uygulama, avantaj ve dezavantajlar gibi kapsamlı pek çok konu'da katılımcıları bilgilendirdi. Ayrıca, zorunlu uygulamaya geçiş tarihleri, uygulamaya dahil olma süreci ve sonrası, yaptırımlar ve cezai müeyyideler ile firmaların yapması gereken işlemler ve zorunlu süreçler de konusunda uzman konuşmacılar eşliğinde mercek altına alındı. 

Seminerin son bölümünde ise Link Bilgisayar'ın uyumluluk onayı almış olduğu Platform Bağımsız e-Defter uygulaması ve e-Defter uygulaması iş süreçleri katılımcılarla paylaşıldı.    

Basın bülteni için tıklayınız.

Seminer hakkında yayınlanan haberler: