Işık Üniversitesi'nde Eğitim Kredisi(Temmuz 2010)

Işık Üniversitesi'nde Eğitim Kredisi(Temmuz 2010)

Baker Tilly Güreli Yönetim Kurulu Başkanımız Hüsnü Güreli Işık üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi ve aynı zamanda Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu üyesidir. Hüsnü Güreli Türkiye'de ilk kez Işık üniversitesi'nde uygulanacak olan "Üniversitelerde Kredili Eğitim"  konulu  projesi ile ayda 49 TL'ye Işık üniversitesi'nde okuma imkanı sağladı. Aşağıda bulunan 20 Temmuz 2010 tarihinde www.hurriyet.com.tr sitesinde yayınlanan haber aynı zamanda Baker Tilly International Extranet'te de yayınlanmıştır.
 
Güreli 49 TL’ya üniversitede okumanın yolunu açtı..

Baker Tilly Güreli (Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanı ve Beşiktaş Futbol Kulübü eski yöneticilerinden Hüsnü Güreli, Işık Üniversitesi mütevelli heyetine girdi. 125 yıl önce kurulmuş olan  2400 civarında öğrencisi olan Işık Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir.

Kendisi de üniversitenin eski mezunlarından olan Güreli’nin ilk icraatlerinden birisi de Türkiye’nin özel bir bankası ile kredi anlaşması yapıp öğrencilere aylık 49 TL’ya (ortalama 30 USD) Işık Üniversitesi’nde okuma imkanı sağlamak oldu. Bir vakıf üniversitesinde öğretim bedeli yıllık 15.000 – 20.000 TL civarındadır.  Bu projeye göre; Işık Üniversitesi bir banka ile kredi anlaşması yapyor.Maddi durumu ne olursa olsun Işık Üniversitesinde okumak isteyenler bu özel bankadan 10 yıllık kredi alabiliyor.Kredi karşılığında kullanılan kredi kadar gayrimenkul ipoteği veya banka talimatı isteniyor.Eğer ailenin üzerine kayıtlı bir gayrimenkul  yoksa kredi 5 yıllık alınabiliniyor.

Okula başlayıp 1 yıl hazırlık 4 yıl üniversite olmak üzere 5 yıl okunuyor.6 ay da iş arama süresi veriliyor ve bu 5.5 yıl boyunca hiç ana para ödemesi yapılmadan,sadece faizler ödenerek,öğrencilerin tüm okul hayatları boyunca ayda sadece 100-200 liraya okuyabilme imkanı sağlanıyor.Ana para ödemesi 5,5 yıl sonra başlayıp, 10 senelik kredi,mezuniyetten 4,5 yıl sonra bitiyor.Mezuniyet sonrası aylık ödemeler 1.149TL'dan başlıyor.Faiz oranı yüzde 0.95.Aylık geri ödemeler önceden ilan edildiği şekilde oluyor ve değişmiyor. Bu kredi düşük faiz oranları ve mezuniyet sonrası ana para geri ödeme imkanı sunuyor.Işık üniversitesini ilk üç sırada tercih eden öğrencilere yüzde 25 burs veriliyor.Işık Üniversitesinde okumak isteyen öğrenciler Şişli Terakki veya Işık Lisesi'nden mezunsa bursu yüzde 50'ye çıkıyor.Bu durumda kullanacağı kredinin aylık taksitleri 49 liradan başlıyor.Sadece yüzde 25 burslu kazananların aylık ücreti 74 lira,hiç bursu olmayan öğrecinin aylık ücreti de 99 liradan başlıyor.Ancak bu ücretler her yarıyıl belirli oranlarda artıyor,aynı kalmıyor.