Kurumlar Vergisinde İlk 10’un Performansı En Az Yüzde 55 Arttı

Kurumlar Vergisinde İlk 10’un Performansı En Az Yüzde 55 Arttı

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2016 yılında en fazla gelir ve kurumlar vergisi tahakkuk eden mükelleflerin listesini açıkladı. Kurumlar vergisinde ilk kez en fazla vergi veren kuruluş ismini gizledi. Gelir vergisinde ise bir önceki yılda olduğu gibi Semahat Arsel en fazla vergi tahakkuk eden gelir vergisi mükellefi oldu.

Kurumlar vergisinde dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Türkiye’nin büyümesinin sınırlı olduğu ve darbe girişiminin yaşandığı bu yılda kurumlar vergisinde ilk 10 firmanın tahakkuk eden vergisi en az yüzde 55 düzeyinde gerçekleşti. Çünkü ilk sırada yer alan firma ismini ve tahakkuk eden verginin gizlenmesini istedi. İlk firmanın da en az ikinci sırada bulunan firma kadar vergi tahakkuk ettiği varsayımı altında, 2016’da ilk 10 firmaya tahakkuk eden vergi tutarı 10 milyar 393 milyon TL’ye ulaştı. 2015’te ise tamamı açık olan veriye göre tahakkuk eden vergi tutarı ilk 10 firma için 6 milyar 705 milyon TL seviyesindeydi.

Kurumlar vergisinde ilk 20 içinde bankacılık sektörünün ağırlığı 2016 yılında da devam etti. Bankacılığı kamu enerji firmaları izledi. İlk 20 içine bankacılık dışında, Elektrik Üretim A.Ş. TPAO, Türk Telekom, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, LC Waikiki giyim-mağazacılık, Eti Maden işletmesi, ERDEMİR ve BİM market işletmesi girdi.

2015 listesinde kurumlar vergisinde birinci sırada 2.5 milyar TL ile Merkez Bankası yer almıştı. İkinci sıradaki Ziraat Bankasının ise tahakkuk eden vergisi 773 milyon TL düzeyindeydi. 2016 listesinde ise ön sıralardaki kuruluşların vergilerinin birbirine yaklaşması dikkat çekti. Ziraat Bankasının tahakkuk eden vergisi 773 milyon TL’den 1.864 milyon TL’ye ulaştı. Ziraat’i 1.6 milyar TL ile Merkez Bankası, 928 milyon TL ile Garanti Bankası izledi.

Gelir vergisinde ismi açık olan 46 kişi arasında 11'i kadınlardan oluştu. Koç Grubu hissedarlarından Semahat Sevim Arsel birinci, Suna Kıraç ise dördüncü sırada yer aldı.

Yine 2015’te olağanüstü şartlar nedeniyle çok büyük vergi tahakkuk eden Merkez Bankası dikkate alınmadığında, 2. sıradaki Ziraat Bankası’nın bile tahakkuk eden vergisi 773 milyon TL. 2016’da ismini gizleyen firmanın olağanüstü bir performansla, bir önceki yılda 200 milyon TL ve altında olduğu kesin olan kurumlar vergisi tahakkukunun 1 milyar 863 milyon TL’nin üzerine taşıyacak kadar gelir elde etmiş olması dikkat çekici bulundu